Wełna drzewna
Wiedza powszechna

Wełna drzewna jako naturalny surowiec bidegradowalny

Nasza planeta tonie w śmieciach. Wiemy o tym i chcemy zapobiec dalszemu jej zaśmiecaniu, by móc cieszyć się czystymi połaciami roślinności. Zaczęliśmy zastępować artykuły, które nie potrafią się rozłożyć nawet przez setki lat i zalegają olbrzymie obszary, czyniąc przykry widok oraz zatruwając glebę i powietrze. Wielu producentów powraca do naturalnych biodegradowalnych surowców i każdy z nas również powinien kroczyć tą właśnie ścieżką.

Jak zapakować szkło, by się nie rozbiło?

Wysyłając paczkę z artykułami szklanymi, musimy w szczególności zadbać o bezpieczny ich transport, by nie rozbiły się pod wpływem wstrząsu. Dotychczas stosowana była folia bąbelkowa i pianki poliuretanowe. Obydwa surowce, które nie zostaną rozłożone w mikrocząsteczki przez setki lat. Poddane spaleniu wzniecają kłęby czarnego dymu, nie palą się, tylko skwierczą. Topią się powoli, zatruwając atmosferę. Dym jest duszący i rakotwórczy. Dlatego warto wypełniać luki w paczce między szklanymi kieliszkami, butelkami, szklankami itp. całkowicie ekologicznymi, czyli biodegradowalnymi surowcami. Najlepiej zdaje tutaj egzamin. Doskonały surowiec pochodzenia naturalnego.

Czym jest wełna drzewna?

Jak nazwa wskazuje, jest to produkt drewniany, ale nie w klockach, tylko w wiórach. Do otrzymania takich wiór potrzebna jest specjalna maszyna, która tnie drewniane resztki i odpady z tartaku w cienkie wstążki o określonej długości. Powstałe wióry skręcają się, tworząc miękką „pierzynkę”. Są sprężyste, a ich długość wynosi około pół metra, grubość 2- 3 dziesiąte milimetra, a szerokość pół centymetra. Zapakowane szkło do kartonu i otoczone z każdej strony wiórową sprężynką nie tylko uchroni towar przed pęknięciem lub rozbiciem, ale jest niesłychanie estetyczny. Coraz częściej wykorzystywany do wypełnień pudełka, w którym jest prezent dla osoby, którą chcemy obdarować czymś wyjątkowym.

Wełna drzewna: inne zastosowania

Jak już wspomniano wcześniej, wełna drzewna jest doskonałym tworzywem dekoracyjnym. Oprócz tego można ją wykorzystać do ocieplania budynków (stropy, dachy, ściany). Ściśnięte (sprasowane) wióry będą doskonałymi płytami izolacyjnymi i budowlanymi. Wełna drzewna używana jest również jako materiał izolacyjny i akustyczny. Jak widać, wióry pozyskane z drewnianych odpadów poprodukcyjnych, mogą być wykorzystane w wielu dziedzinach. Najbardziej są rozpowszechnione w budownictwie. Płyty wiórowe wypierają dotychczas używane wełny mineralne i styropian. Płyty z wełny drzewnej są lekkie, gdyż między wiórami pozostaje zatrzymane powietrze. Ocieplanie budynku tym surowcem jest bardzo dobrym wyborem, gdyż poza doskonałą izolacją termiczną stanowią surowiec naturalny, bezpieczny dla zdrowia. Z powodzeniem możemy takich płyt używać do wyciszania pomieszczeń, w tym także studia nagrań.

Nie tylko do spalenia

Jako ciekawostka, wełna drzewna nosi nazwę wolina i różni się od zwykłych strużyn drewnianych, które są krótkie i nieregularne, spiralne lub proste o nieregularnej grubości oraz szerokości. Zarówno jedne, jak i drugie mogą nam posłużyć jako rozpałka do kominka, a powstały popiół drzewny jest cennym surowcem do tworzenia próchnicy glebowej. Powstały popiół mieszamy z ziemią ogrodową. Dzięki temu odkwasimy glebę, która ma zbyt duże zakwaszenie. Działanie popiołu potrafi wzbogacić plony o około 40%. Posłuży nam jako nawóz do kwiatów (także tych doniczkowych) oraz warzyw. Jeżeli dostaniemy prezent opakowany woliną, mamy sposób na jej wykorzystanie w postaci popiołu. I nie ma żadnego problemu ze składowaniem takiego surowca, który jest całkowicie biodegradowalny.

Dodaj komentarz

Back To Top