lupiez
Świat mody i urody

Poznaj najważniejsze informacje i skuteczne porady dotyczące łupieżu

Każdy z nas marzy o pięknych, lśniących i zdrowych włosach. Bujna fryzura jest poniekąd wyznacznikiem atrakcyjności oraz pewności siebie (choć owe stwierdzenie można negować). Jednak wiele osób zmaga się z problemem łupieżu, który oprócz dolegliwości skórnych, powoduje niekorzystny wygląd naszej fryzury. Dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie przyczyny choroby skóry głowy i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, czym jest łupież i jak z nim walczyć. Dlatego w tym artykule rozwiejemy wszelkie niejasności dotyczące łupieżu.

Kilka najważniejszych informacji o łupieżu

Łupież to jedno z najczęściej spotykanych chorób owłosionej skóry głowy. Charakteryzuje się białymi, sypkimi płatami lub żółtymi, tłustymi łuskami, przyległymi do włosów. Łupież powstaje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych, które uchodzą do mieszka włosowatego, natłuszczają włosy i naskórek. Łupież to powszechna choroba skóry głowy – dotyka ludzi w każdym wieku. Pojawia się głowie w wieku nastoletnim. Szacuje się, że co drugi człowiek ma lub miał problem z łupieżem.

Poznaj różne odmiany łupieżu

 Przed przystąpieniem do leczenia, należy rozpoznać rodzaj łupieżu i dobrać odpowiednie środki kosmetyczne. Stadium choroby może być tak zaawansowane, że drogeryjne produkty nie dadzą rezultatu. Warto wtedy udać się do specjalisty, który zbada skórę głowy i na podstawie wywiadu z pacjentem, dobierze odpowiednie leczenie. Możemy wyróżnić cztery rodzaje łupieżu.

– Łupież suchy

Łupież suchy łatwo rozpoznać, ponieważ jest bardzo charakterystyczny. To białe, sypkie łuski z tendencją do świądu. Często ma podłoże alergiczne (źle wypłukany szampon lub przesuszona skóra głowy). Nie ma objawów zapalnych. To łagodny łojotok.

– Łupież tłusty
Łupież tłusty to rumieniowate plamy, pokryte żółtymi, tłustymi łuskami. Są ze sobą połączone. Przypominają chorobę łuszczycową, jednak łuski nie usypują się.

– Łupież pstry

Pojawia się głównie na karku, plecach, klatce piersiowej czy ramionach. Rzadko występuje na skórze głowy. Charakteryzuje się różowatymi lub brunatnymi plamkami, które mogą się złuszczać.

– Łupież Gilberta

Pojawia się przeważnie u dzieci. Początkowo, stadium choroby rozwija się na skórze tułowia a później rozchodzi się po całym ciele.

Dlaczego człowiek zmaga się z łupieżem?

Różne są przyczyny pojawienia się łupieżu. Do czynników wewnętrznych, decydujących o powstawaniu owej choroby możemy zaliczyć: zaburzenia hormonalne, obniżona odporność organizmu, niewłaściwa dieta oraz stres. Również poprzez niewłaściwe stosowanie produktów do włosów możemy spowodować pojawienie się łupieżu. Źle dobrany szampon, odżywka, spray czy maska mogą w konsekwencji doprowadzić do powstania suchego łupieżu.

Co pomoże w walce z łupieżem?

Kluczowym działaniem jest odpowiedni dobór produktów kosmetycznych, aby przywrócić równowagę skórze głowy i zapobiegać nawrotom choroby. Przy suchym łupieżu warto wybierać produkty, które nawilżą skórę głowy oraz będą mieć działanie przeciwgrzybiczne (np. preparaty z ketokonazolem czy cyclopiroksolaminą). Pomocne przy łupieżu tłustym będą produkty keratolityczne, które usuwają martwe komórki zrogowaciałego naskórka (np. kwas salicylowy czy mocznik).

Warto pamiętać, że łupież jest chorobą nawracającą. Kurację leczniczą często należy powtarzać. Dodatkowo należy zadbać o prawidłową dietę, unikanie stresu oraz stosowanie odpowiednich produktów do skóry głowy. Systematyczne i odpowiedzialne działanie, pomogą w walce z łupieżem.

Dodaj komentarz

Back To Top