Cystoskopia nie należy do przyjemnych badań, dlatego wiele osób obawia się jej przebiegu. Warto jednak pamiętać, że w wielu sytuacjach umożliwia ona wykrycie schorzeń układu moczowego, dlatego jest niezwykle istotnym elementem diagnostyki w urologii. Jak w praktyce wygląda badanie cystoskopowe?
Kiedy wykonuje się cystoskopię?
Cystoskopia to badanie wykonywane przez lekarza urologa. Polega na wprowadzeniu do cewki moczowej specjalnego wziernika, czyli cystoskopu. Pozwala to na ocenę stanu cewki i pęcherza oraz wykrycie ewentualnych chorób układu moczowego.
Urolog w Krakowie może zdecydować się na wykonanie cystoskopii w wielu przypadkach. Przykładem jest dalsza diagnostyka pacjenta cierpiącego na kamicę nerkową czy przewlekłe infekcje układu moczowego, które nie ustępują pomimo leczenia.
Cystoskopię wykonuje się również w przypadku wystąpienia krwiomoczu, czyli moczu zabarwionego krwią. Może on być objawem choroby nowotworowej nerek, pęcherza bądź prostaty. Badanie wycinków, które urolog pobiera w trakcie cystoskopii, umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie występowania nowotworu pęcherza moczowego.
Jak przebiega cystoskopia?
Lekarz urolog wykonuje cystoskopię w sali zabiegowej, a cały zabieg trwa średnio kilkanaście minut. Tak, jak w przypadku wazektomii wykonywanej przez androloga w Krakowie stosowane jest wówczas znieczulenie miejscowe.
W tym celu lekarz smaruje cewkę moczową specjalnym żelem, który jednocześnie zwiększa poślizg i ułatwia wprowadzenie endoskopu. Możliwe jest także przeprowadzenie badania przy znieczuleniu ogólnym, ale konieczna jest wówczas kilkudniowa hospitalizacja pacjenta.
Następnie urolog odkaża zewnętrzną część cewki i za pośrednictwem cystoskopu wprowadza do pęcherza roztwór soli fizjologicznej lub jałową wodę, co zwiększa widoczność organu podczas badania.
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian w pęcherzu urolog za pomocą specjalnych kleszczy pobiera ich wycinki i kieruje je do badania histopatologicznego.