Medycyna

Łuszczyca swędzi?

Łuszczyca to choroba skóry. Jest przewlekła i nawracająca. Jej objawy widoczne są na skórze. Nie jest ona zakaźna, jednak dziś lekarze nie są w stanie znaleźć skutecznego sposobu na jej całkowite wyleczenie u pacjenta. Jej przyczyny nie są dokładnie znane, jest jednak wiele teorii na ten temat. Niektórzy lekarze uważają, że to choroba autoimmunologiczna – układ odpornościowy niszczy własne komórki i tkanki. Pierwszym objawom sprzyjają stany zapalne, jak i infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Na to schorzenie chorują osoby młode, jak i seniorzy na całym świecie, a w szczególności w krajach rozwiniętych – w Europie i USA. Na rozwój tej choroby zdecydowanie wpłynęły zmiany w stylu życia ludzi.

Jak powstaje łuszczyca?

Wszystkiemu winny jest rozrost naskórka, powstają wtedy wykwity grudkowe, które zaczynają się łuszczyć. Skóra osób chorych łuszczy się o wiele szybciej niż normalnie. Choroba może obejmować całe ciało bądź tylko jakąś jego część.

Czy łuszczyca swędzi? Czy swędzenie jest objawem tej choroby?

Łuszczyca – swędzenie to dwa słowa, które są często ze sobą kojarzone, jednak za najważniejszy objaw łuszczycy uznawane są wykwity skórne. Skóra ma kolor wtedy różowy, czerwony lub brunatny i pokryta jest srebrzystą łuską. W 60-70% przypadków tej chorobie towarzyszy swędzenie skóry. Jak widać, łuszczyca swędzi, ale nie w każdym wypadku i ten objaw nie stanowi jednoznacznej diagnozy. Dlatego warto skonsultować swoje obawy z odpowiednim lekarzem i zadając sobie pytanie „Czy łuszczyca swędzi?” pamiętać o tym, że odpowiedź nie jest wcale jednoznaczna.

Swędząca skóra głowy? Zobacz ten szampon na łuszczycę: https://ktomalek.pl/blog/szampon-na-luszczyce-wybierz-wlasciwy/w-2039

Alergia, a łuszczyca – jakie jest podobieństwo?

Bardzo często alergia jest mylona z łuszczycą. Cechą łączącą oba schorzenia jest to, że łuszczyca swędzi, tak samo alergia. Innym charakterystycznym objawem dla obu chorób są czerwone plamy, które mogą mylić nawet lekarzy. Na zmiany łuszczycowe, jak i na alergię wpływa spożywanie określonych produktów. Obie choroby mogą się ujawnić w każdym wieku. Inną wspólną cechą jest kondycja psychiczna chorych – niezależnie od tego, na którą chorobę cierpią – czują dyskomfort z jej powodu. Widok czerwonych plam może odstraszać innych ludzi i powodować u nich obawę zarażenia, choć żadna z wymienionych schorzeń nie jest zakaźna. Niejasne są również przyczyny występowania łuszczycy i alergii, a ich przebieg także wydaje się nieprzewidywalny. Warto pamiętać, że alergia nie przebiega jak łuszczyca. Swędzenie natomiast może być objawem obu wymienianych chorób.

AZS, a łuszczyca – co je łączy i różni?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to tak zwany wyprysk atopowy. Jest to silna reakcja alergiczna skóry. Tak samo jak łuszczyca, jest uwarunkowana genetycznie. Czynnik łączący schorzenia to fakt, że łuszczyca swędzi, a to dotyczy także atopowego zapalenia skóry. Choć te zmiany skórne mogą wyglądać podobnie, mają zupełnie różne przyczyny. W przypadku AZS choroba rozpoczyna się od powstania czerwonych ognisk na skórze. Pojawia się wspomniane pieczenie lub świąd. Po pewnym czasie powstają wypryski, które przyjmują postać grudek. Jeśli chodzi o łuszczycę, grudki pojawiają się szybciej, a pokrywają je łuski o srebrzystym odcieniu. Owe łuski to z pewnością cecha odróżniająca oba schorzenia od siebie. Kiedyś na pytanie, „Czy łuszczyca swędzi?”, odpowiadano „nie”. Było to spowodowane myleniem reakcji alergicznych, jak AZS, z łuszczycą. Warto nadmienić, że w przypadku AZS swędzenie jest z reguły o wiele bardziej intensywne niż u chorych na łuszczycę.

Jakie są sposoby, by przestać się drapać?

Bardzo problematyczne staje się życie z chorobą, jaką jest łuszczyca. Swędzenie może być bardzo uciążliwe. Jest jednak kilka sposobów, by nie drapać się tak często. Należy ograniczyć spożywanie pokarmów, które wyzwalają produkcję histaminy. Warto także odpowiednio nawilżać skórę oraz nosić przewiewne ubrania. Lekarze wskazują również na pomocną rolę ciepłych kąpieli. Warto jednak pamiętać, by nie były zbyt gorące. Ostatnim, ale bardzo ważnym sposobem na swędzenie, jest odwracanie swojej uwagi od drapania – można na przykład zająć czymś ręce.

Najważniejsze w trakcie leczenia łuszczycy jest jednak stały kontakt z lekarzem prowadzącym.

Dodaj komentarz

Back To Top