wykladzina
Wiedza powszechna

Jak wybrać najlepszą wykładzinę do domu?

Wykładziny nadal kupowane są bardzo chętnie do domów jednorodzinnych. Wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem, niskimi cenami oraz są bardzo proste i szybkie w montażu. Jak wybrać najlepszą wykładzinę? Sprawdź nasze porady!

Wykładzina do domu – dywanowa czy elastyczna?

Dostępne obecnie w sprzedaży wykładziny można podzielić na dwie kategorie – wykładziny dywanowe oraz wykładziny elastyczne. Na co warto się zdecydować?

Wykładziny dywanowe są miękkie i przyjemne w dotyku, jednak mocniej się brudzą i wymagają specjalistycznego czyszczenia – prania. Wykładziny elastyczne, które najczęściej powstają z PCV, są łatwiejsze do utrzymania w czystości, ponieważ ich powierzchnia jest gładka.

Ponadto wykładziny te różnią się swoim wyglądem. Dywanowe mają runo, które nadaje im trójwymiarową fakturę. Mogą być jednokolorowe lub wielokolorowe, także w efektowne wzory. Z kolei wykładziny elastyczne często imitują drewno, płytki ceramiczne, kamień czy beton.

Jak wybrać odpowiednią wykładzinę do domu?

Dobierając wykładzinę, należy wziąć pod uwagę jej rodzaj oraz przeznaczenie. Oczywiście, duże znaczenie ma także estetyka, aby wykładzina pasowała do miejsca, w którym ma zostać zamontowana.

Do pomieszczeń jak sypialnie, pokoje dziecięce częściej wybierane są wykładziny dywanowe. Te elastyczne sprawdzają się natomiast w kuchniach, łazienkach, na korytarzach, klatkach schodowych oraz w salonach.

Gdy chodzi o wygląd, tutaj dużo zależy już od stylu wystroju wnętrz. Warto wykorzystać wtedy wzorniki wykładzin, które pozwalają na bardzo łatwe wyszukanie odpowiedniego wzoru wykładziny, nawet jeżeli akurat nie ma jej w sklepie lub zamierza się zamówić ja przez internet.

Wykładziny dywanowe – jaki materiał jest najlepszy?

Do wykonania wykładzin dywanowych stosowane są różne typy materiałów, które mogą być podzielone na dwie zasadnicze kategorie, czyli na wykładziny naturalne i sztuczne.

Wykładziny sztuczne powstają między innymi z poliamidu, poliestru czy akrylu. Są to włókna o wysokiej wytrzymałości, trwałości, dlatego mogą służyć na lata. Mają także atrakcyjny wygląd i mogą mieć różne długości runa, na przykład można zdecydować się na wykładzinę shaggy.

Z kolei wykładziny z naturalnych włókien powstają głównie ze wełny. Także są bardziej wytrzymałe, a także przyjazne dla środowiska naturalnego. Wełna ma też dodatkowe właściwości termoizolacyjne. Minusem jest jednak spora cena.

Wykładziny dywanowe i elastyczne można zamawiać obecnie w wielu sklepach, również przez internet. Przycięta na wymiar wykładzina będzie dostarczona pod adres.

Dodaj komentarz

Back To Top