inwentaryzacja terenow zielonych
Wiedza powszechna

Inwentaryzacje zieleni — kiedy są potrzebne?

Inwentaryzacja zieleni to często jeden z dokumentów, który jest niezbędny do otrzymania pozwolenia na budowę. Ekspertyza taka przeprowadzana jest przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia i zawiera ilościowe zestawienie znajdujących się na analizowanym obszarze drzew i krzewów. Uwzględnia również ich parametry dendrologiczne i nazwy zwyczajowe. Kiedy są potrzebne inwentaryzacje zieleni? Podpowiadamy.

Inwentaryzacja zieleni a inwestycje budowlane

Inwentaryzacje zieleni w Gdańsku i każdej innej miejscowości musi być wykonana zawsze wtedy kiedy na obszarze zielonym planowane są inwestycje. Niezależnie od tego czy jest to teren prywatny, czy publiczny. Projekty takie nie muszą być budowlane, mogą dotyczyć również tworzenia ogrodów, skwerów czy zagajników.

Dokument taki jest wypisem wszystkich znajdujących się na analizowanym obszarze drzew i krzewów. Składa się z części opisowej, w której szczegółowo wymienione są poszczególne gatunki. Specjaliści mierzą również ich wysokość, powierzchnię czy grubość pnia lub kory. Drugą częścią tego dokumentu jest mapa ukazująca rozmieszczenie poszczególnych elementów na danym terenie. Dzięki temu inwestor wie, w jaki sposób zabezpieczyć część okazów i które z nich muszą zostać usunięte.

Inwentaryzacje zieleni a wycinka drzew

Inwentaryzacje zieleni w Gdańsku muszą zostać przeprowadzone zawsze wtedy kiedy inwestor na danym terenie planuje usunięcie drzew lub krzewów. Zgodnie z prawem wycięcie takich roślin wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia. Zapisy takie znajdują się w ustawie o ochronie przyrody i zabytków z 17 czerwca 2017 roku. Dlatego przed wykonaniem takiego zabiegu należy uzyskać stosowne pozwolenie w urzędzie. Aby je otrzymać, inwestor musi przedstawić dokumentację dendrologiczną, a więc wcześniej skorzystać z usługi, jaką jest inwentaryzacja zieleni. Samowolka przy wycinaniu drzew jest obecnie surowo karana pieniężnie i dotyczy również okazów przewróconych czy drzew owocowych.

Dodaj komentarz

Back To Top
+