Wyglądają jak wata cukrowa, ale są naprawdę ciężkie. Ile ważą chmury i jak to sprawdzić?
Chmury zdają się leniwie wędrować po niebie i ponieść każdemu podmuchowi wiatru. Ale takie przekonanie jest zwodnicze, ponieważ chmury nie są tak lekkie, na jakie wyglądają. Wręcz przeciwnie: mogą ważyć kilka ton. Ale jak określić wagę chmury?
Prawdziwa waga ciężka
Aby określić wagę chmury musimy poznać jej gęstość i objętość, a także zawartość wody. Tak zwany cumulusy, w przeciwieństwie do ciemnych chmur burzowych ma wyraźne granice, dzięki czemu można określić ich przybliżoną wielkość. Jeśli chmura ma kilometr długości, kilometr szerokości i kilometr wysokości, jej objętość w przybliżeniu wynosi miliard metrów sześciennych. Na metr sześcienny chmury przypada około jednego grama wody, więc waży około tysiąca ton. To około 200 słoni lub 800 samochodów. Chmury burzowe ważą nawet ponad tysiąc razy więcej. Osiągają wysokość ponad 10 kilometrów i mogą pomieścić kilka milionów ton wody. Jest to równowartość wagi kilkuset tysięcy słoni!
Jak powstają chmury i dlaczego nie spadają z nieba?
Kiedy świeci słońce, część wody na powierzchni Ziemi wyparowuje i przechodzi w stan gazowy. W trakcie tego procesu ciepłe powietrze i maleńkie kropelki wody unoszą się do góry. Na dużych wysokościach ulegają ochłodzeniu i zbierają w postaci kropel wokół drobnych cząstek pyłu lub sadzy – tworząc chmurę. Chmura składa się więc z miliardów kropelek wody.
Ponieważ każda z nich jest lekka jak piórko, dzięki sile oporu powietrza utrzymują się one w powietrzu. Dopiero gdy coraz więcej kropel wody unosi się i przemieszcza w wyniku ruchu powietrza, stają się one zbyt ciężkie. Następnie na skutek przyciągania ziemskiego opadają ponownie na ziemię – w zależności od temperatury, w postaci deszczu, deszczu ze śniegiem, gradu lub śniegu.