Higiena snu
Wiedza powszechna

Higiena snu – jak dobrze spać?

Masz spore kłopoty z zasypianiem? Często budzisz się wyczerpany i zupełnie pozbawiony energii na nadchodzący dzień? Oczywiście większość z nas w pierwszej kolejności pomyśli o sięgnięciu po jakieś dobre tabletki na sen. Niemniej jednak nie zawsze jest to odpowiednie wyjście z sytuacji. W większości sytuacji taki problem można rozwiązać poprzez poprawienie higieny snu. To temat, o którym często zapominamy, a który ma dla naszego zdrowia niebagatelne znaczenie.

Jak spać, żeby się wyspać?

Przede wszystkim, aby szybko zasnąć i cieszyć się głębokim, regenerującym snem powinniśmy w ciągu dnia zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną i umysłową. Jeśli nie jesteśmy w stanie ćwiczyć codziennie po około 30 minut, to warto abyśmy przeznaczyli na ten cel chociaż 3 dni w tygodni. Wówczas zmęczenie fizyczne sprawi, że nasz organizm będzie wieczorem nieco wyczerpany. Właśnie dlatego też sen przyjdzie znacznie szybciej. Nie mówimy tutaj tylko i wyłącznie o ćwiczenia bardzo intensywnych, jak na przykład bieganie, czy jazda rowerem. Również dobry wpływ na jakość naszego snu i szybkie zasypianie może mieć zwykły spacer. Niemniej jednak musimy pamiętać, aby aktywności fizycznej nie podejmować zbyt późno. Wydaje się, że maksymalną granicą jest godzina 18, ewentualnie 19, kiedy możemy jeszcze sobie pozwolić na aktywność ruchową. Jeśli zdecydujemy się na to później, na przykład na bieganie w okolicach godziny 22, to wówczas nasz organizm zamiast się wyciszać, zostanie niepotrzebnie pobudzony tuż przed snem. Wówczas możemy mieć spory problem z zaśnięciem. Tuż przed snem nie powinniśmy również jeść, a także już w łóżku czytać, czy też oglądać telewizji. Albowiem aktywności te również pobudzają nasz organizm i możemy mieć spory problem z zaśnięciem

Stała godzina wstawania

Dla odpowiedniej regeneracji organizmu istotna jest również stała godzina porannego wstawania. Czasami jednak mamy tak, że kiedy w tygodniu śpimy dosyć mało, to staramy się to sobie odbić podczas weekendu, kiedy śpimy często aż do południa. Niestety ma to zły wpływ na nasz organizm. Powinniśmy ustalić sobie jedną stałą godzinę wstawiania. Jeśli w tygodniu wstajemy na przykład godzinie 6, to tę samą godzinę pobudki powinniśmy stosować również podczas weekendu. Dodatkowo warto unikać również drzemek w ciągu dnia, które również mogą nieco rozregulować nasz dobowy rytm.

Wygodne łóżko

Na jakość snu oczywiście wpływ ma również to, czy śpimy na wygodnym łóżku, czy też na dość niewygodnej rozkładanej sofie. Zbyt często nie przekładamy tego odpowiedniej wagi. Niemniej jednak duże łóżko z wygodnym materacem, to jest absolutna podstawa higieny snu. Warto tutaj postawić na materace wysokiej jakości, które zapewnią nam komfortowe warunki snu.

Dodaj komentarz

Back To Top