przeglad budowlany
Wiedza powszechna

Dlaczego należy regularnie przeprowadzać okresowe przeglądy budowlane?

Budynki to konstrukcje dość skomplikowane, w których każda część musi być w dobrym stanie, jeśli cały budynek ma pozostać w jednym kawałku i być bezpieczny. Z tego powodu prawo budowlane wymaga wykonywanie okresowych przeglądów budowlanych. Dlaczego są one aż tak istotne i komu je powierzyć?

Kto powinien wykonać okresowy przegląd budowlany?

Tak w zasadzie jedyną możliwością jest powierzyć okresowe przeglądy budowlane specjalistycznej firmie, która posiada odpowiednie uprawnienia, a także zatrudnia fachowców z wymaganą wiedzą do wykonania takiej czynności. W ten sposób inspektorzy budowlani i różne urzędy mają pewność, że okresowy przegląd został wykonany uczciwie, a także, iż informacje zebrane w jego trakcie mają przełożenie na rzeczywistość.

Chcąc szybko odnaleźć firmy, które wykonują okresowy przegląd budowlany możemy po prostu skorzystać z internetu i móc je tam błyskawicznie sprawdzić. W tym celu wystarczy bowiem użyć odpowiedniej frazy. Przykładem niech będzie hasło „obsługa techniczna budynków w Krakowie„.

Dlaczego konieczne jest przeprowadzanie okresowych przeglądów budowlanych?

To, co sprawia, iż wykonywanie okresowych przeglądów budowlanych jest konieczne to oczywiście przepisy prawa budowlanego. Nie wynika to jednak ze zwyczajnej chęci ustawodawcy do nakładania dodatkowych obowiązków na właścicieli budynków. Głównym celem okresowych przeglądów budowlanych jest bowiem zapobieganie katastrofom budowlanym. Te mogłyby być bowiem tragiczne w skutkach, szczególnie gdy mowa o takich budowlach jak spore obiekty sportowe, czy też galerie handlowe.

Oprócz tego okresowe przeglądy budowlane mogą też nam pozwolić wbrew pozorom na oszczędność. Szybkie wykrycie różnych usterek w budynku sprawia bowiem, że ich rozmiary nie urosną, a co za tym idzie naprawimy je tańszym kosztem, co i tak prędzej czy później trzebaby było wykonać. Dzięki temu właśnie warto postawić na regularne wykonywanie okresowych przeglądów budowlanych. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo siebie i innych a także o swój portfel.

Dodaj komentarz

Back To Top
+