System dachu zielonego jest odpowiedzią na potrzebę zwiększenia zielonych powierzchni na terenach miejskich, w których obserwuje się coraz mniej naturalnych nasadzeń. Niskie koszty pielęgnacji, produkcja tlenu i zniwelowanie szkodliwego smogu – to mocne atuty, którego przemawiają za instalacją tego typu konstrukcji na swoim dachu. Czym jeszcze charakteryzuje się system dachu zielonego?
System dachu zielonego – jakie zalety determinują jego popularność?
System dachu zielonego staje się coraz bardziej popularny ze względu na swoje liczne zalety. Są to dachy pokryte niewysoką roślinnością, które zapewniają dodatkową izolację budynku. Rośliny znajdujące się na dachu pochłaniają wodę i zapewniają barierę przed utratą ciepła w budynku, zmniejszając koszty energii i ograniczając odpływ wody deszczowej. Zielone dachy stanowią również cenne siedlisko dla owadów. Dodatkowo mogą zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i zapewnić przyjemną estetykę otoczenia. Zielone dachy są również korzystne dla środowiska. Rozwiązania te są stosunkowo łatwe w instalacji i utrzymaniu. Wymagają niewielkiej konserwacji, a rośliny można dobrać do klimatu i lokalizacji danego budynku.
Projektowanie dachów zielonych – na czym polega ten proces?
Projektowanie dachów zielonych w podlaskim jest coraz bardziej popularną praktyką, zarówno wśród właścicieli domów, jak i firm. Rozwiązanie to opiera się na zakładaniu zielonych połaci na szczytach budynków. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, mające wiele lat doświadczenia przy tego typu projektach. Zalety tego typu konstrukcji są liczne. Pośród nich wymienia się między innymi: lepszą izolację termiczną, zmniejszone koszty energii za ogrzewanie, równomierne rozprowadzanie wody deszczowej oraz poprawę jakości powietrza. Coraz większa świadomość ekologiczna skłania inwestorów do wdrażania rozwiązań przyjaznych człowiekowi i planecie. W otoczeniu dziko rosnących roślin lepiej się wypoczywa. Bez wątpienia zielony ogród poprawia też wygląd posesji.