męska elegancja
Świat mody i urody

Czerń w modzie męskiej. Jak nosić czarne garnitury, buty i koszule?

Czerń to dosyć skomplikowany kolor, jeśli chodzi o tajniki męskiej elegancji. Z jednej strony jest ona bardzo formalną opcją i każdy mężczyzna, który decyduje się na założenie czarnej odzieży, staje się wizualnie szczuplejszy i bardziej elegancki. Z drugiej jednak strony zewsząd słyszymy, że czerń, jeśli chodzi o nasze stylizacje, nadaje się jedynie na pogrzeby. Jak to wygląda w rzeczywistości i kiedy eleganckiemu mężczyźnie wypada włożyć czerń? Jak nosić czarne garnitury, buty i koszule? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.

Czerń a garnitury, buty i koszule

Zgodnie z tym, co zostało napisane we wstępie, czerń to klasyka męskiej elegancji, niezależnie czy chodzi tutaj o garnitury, buty czy koszule. Czarny to bardzo elegancki i formalny kolor, który może nas wyszczuplić czy dodać nam centymetrów, należy pamiętać jednak o zasadach, jakie obowiązują przy jego noszeniu. Jak możemy skompletować idealne stylizacje oparte na czerni w taki sposób, że uwypuklimy najlepsze cechy tej barwy?

Czarne garnitury a pogrzeby

Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować przy wyborze czarnych stylizacji, jest to, że czarne garnitury kulturowo wpisują się w pogrzeby. Czerń to nie tylko kolor elegancji i luksusu, ale także smutku, przygnębienia i żałoby, nie dziwi więc jego obecność na pogrzebach. Czy czarne garnitury i buty mogą nam towarzyszyć tylko w wypadku tych najbardziej smutnych i ponurych uroczystości? Absolutnie nie! Nie wyklucza to wszystkiego, co było powiedziane wcześniej. Czerń jest na tyle uniwersalna, że możemy założyć ją praktycznie zawsze, warto jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Przede wszystkim czarne garnitury są domeną pogrzebów, nie oznacza to jednak, że zupełnie nie możemy ich ubierać na inne okazje. Powiązanie czerni z żałobą jest tylko jednym z powodów, dla których czarne garnitury znalazły swoje miejsce na pogrzebach. Drugim z nich jest fakt, że czerń najlepiej prezentuje się w sztucznym świetle. Przy naturalnym świetle, zwłaszcza jeśli jest to słoneczny dzień, czerń wiele traci, dlatego zgodnie zasadami męskiej elegancji czarne garnitury koniecznie zostawmy na okazje wieczorowe.

Czarne buty  – jak je nosić?

Jeśli chodzi o kolor obuwia, sytuacja ulega znacznej zmianie. Czarny to właściwie najbardziej uniwersalny kolor, na jaki możemy postawić, jeśli chcemy wybrać odpowiednie buty, nie oznacza to jednak, że nie ma zupełnie żadnych zasad, które mogłoby wskazać nam właściwą drogę przy tym wyborze. Przede wszystkim, jeśli mówimy tutaj o eleganckiej stylizacji, materiał butów powinien być w takim samym kolorze, jak materiał innych dodatków, na jakie się zdecydujemy. Co to oznacza?

Czarne skórzane buty wymagają od nas tego, byśmy dobrali pasek do zegarka w takim samym kolorze i o podobnej fakturze. Ta sama zasada tyczy się także paska od spodni – jeśli założymy czarne buty, koniecznie wybierzmy też czarny pasek od spodni. Po angielsku ta modowa zasada nazywa się „match your leather” i w klasycznej elegancji nie ma od niej odstępstw. W casualowych sytuacjach możemy sobie pozwolić na inne kolory naszych skór, jednakże w dalszym ciągu pozostaje to grząski grunt, więc jeśli nie wiesz, jak je łączyć, by uzyskać spodziewany efekt, postaw lepiej na klasyczne rozwiązania.

Czarna koszula – komu i w jakich sytuacjach pasuje?

Czarna koszula sprawdzi się wręcz idealnie w sytuacjach półformalnych. Jeśli więc czeka nas wyjście wieczorne z kolegami z pracy lub nawet randka, czarna koszula stanie się bardzo dobrym wyborem. O czym będzie trzeba pamiętać, jeśli zdecydujemy się na umieszczenie czarnej koszuli w naszej stylizacji?

Zdecydowanie warto przełamać czarny jakimś innym kolorem. Marynarka w kolorze grafitowym, szarym lub nawet bordo będzie idealną opcją nie tylko dla osób, które nie boją się eksperymentów, ale właściwie dla wszystkich. Jeśli natomiast zdecydujemy się na czarne spodnie i czarne dodatki, nasza stylizacja będzie nimi przepełniona, a my narazimy się na wygląd osoby, która wraca z wspominanego wcześniej pogrzebu. Jeśli chcesz więc postawić na czarną koszulę, poeksperymentuj z dodatkami w innych kolorach.

Dodaj komentarz

Back To Top