bieznia
Wiedza powszechna

Bieżnia wodna dla zwierząt – jak działa?

Rehabilitacja zwierząt nie należy do zadań łatwych, lecz wymyślone kilkanaście lat temu urządzenie znacznie ułatwiło cały ten proces – chodzi o bieżnie wodną. Czym ona właściwie jest i kiedy jest ona w stanie pomóc?

Bieżnia wodna – czym ona właściwie jest?

W przypadku takiego pojęcia, jak rehabilitacja, najczęściej myślimy o wypadkach czy operacjach, które mogą przydarzyć się ludziom. Jak nietrudno się jednak domyślić, nie tylko my musimy często wracać do pełni sprawności po pewnych zdarzeniach. Zwierzęta również muszą nierzadko walczyć o powrót do zdrowia, na przykład po wypadkach, trudnych przejściach czy operacjach, które wpłynęły na układ ruchu. To właśnie w takich przypadkach nieoceniona będzie wręcz bieżnia wodna. Jest to wynalazek XXI wieku, który bardzo szybko zdołał się przyjąć na całym świecie i w wielu miejscach stanowi on obecnie trzon rehabilitacji ruchowej naszych pupili, a także świetnym sposobem na regenerację po zawodach kynologicznych, podczas której mogą pojawiać się mikrourazy. Bieżnia wodna składa się rzecz jasna w bieżni, która jest do pewnego poziomu zanurzona w wodzie. Sprawia to, że nasz czworonóg cały czas ma pysk nad powierzchnią, lecz gęstość wody utrudnia ruch, a raczej zwiększa jego opór.

Na jakiej zasadzie działa bieżnia wodna dla zwierząt?

Rehabilitacja psa w Warszawie z pomocą takiego urządzenia, jak bieżnia wodna, jest o wiele łatwiejsza. Zalety korzystania z tego typu konstrukcji są bowiem naprawdę imponujące. Dzięki schematowi działania takiego urządzenia, a także samej wodzie, pies czy kot są w stanie łatwiej utrzymać pion, a rehabilitacja nie przynosi im bólu. Dodatkowo zwiększa się ruchomość stawów, jako że woda je odciąża. Spora dawka ruchu zaś sprawia, że mięśnie są w stanie się odbudować, a wzmocnieniu ulega również układ kostny czy krwionośny naszego pupila. Dzięki temu z pomocą bieżni można walczyć z chorobami kręgosłupa, zwyrodnieniami kości i stawów, dysplazją czy nawet i otyłością.

Dodaj komentarz

Back To Top